Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!!!

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

27 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W ramach akcji m. in. uczniowie klasy ósmej przeczytali swoim młodszym kolegom fragmenty baśni H.CH. Andersena. W tym dniu, starsi i młodsi  uczniowie czytali również "Matyldę " R. Dahla, "Mikołajka" i "Kamień filozoficzny"- początkujący cykl książek o Harrym Potterze. Swoich sił czytelniczych spróbowli również pierwszoklasiści.Zasłuchani w lekturę  uczniowie mieli możliwość choć na chwilę przeniesienia się do fascynującego świata bohaterów literackich i razem z nimi  poszybować wysoko , odkrywając ich najskrytsze  sekrety. Mamy nadzieję , że dzisiejszy dzień obudził  w niejednym młodym człowieku ciekawość świata, który można odkrywać z ulubioną książką w ręku.

Dzień Głośnego Czytania był również okazją do zaprezentowania nowości czytelniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zdjęcia: