Aktualności

Dzień św. Patryka w naszej szkole!

Dzień św. Patryka w naszej szkole!

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

Dzień 17 marca każdego roku jest obchodzony niezwykle uroczyście w Irlandii i w krajach, gdzie mieszkają Irlandczycy, czyli prawie na całym świecie! Jest to dzień upamiętniający Świętego Patryka – patrona Irlandii. Był on misjonarzem, który urodził się na terenach obecnej Walii ( Wielka Brytania), ale kilka lat swojej młodości spędził właśnie w Irlandii. Pracował wtedy ciężko jako niewolnik. Po ucieczce z niewoli przebywał we Francji i Walii, gdzie po pewnym  czasie uzyskał sakrę biskupią  i podjął się  pracy misjonarskiej. Powrócił do Irlandii i zaczął krzewić tam chrześcijaństwo. Aby wytłumaczyć ludziom pojęcie Trójcy Świętej, posługiwał się trójlistną koniczyną, stąd też jest ona symbolem Irlandii. Legenda głosi, że Święty Patryk wygonił z Irlandii wszystkie węże, które były symbolem złego ducha.

Żył dawno temu, w V w n.e., ale pamięć o nim i jego misjonarskiej działalności trwa do dzisiaj. Toteż 17 marca, w rocznicę śmierci Świętego Patryka, ludzie świętują, przygotowują wyjątkowe, zazwyczaj zielone, potrawy, ubierają się na zielono, wykorzystują w dekoracjach symbol trójlistnej koniczyny. Organizowane są również parady uliczne, a wody w niektórych rzekach ( np. w Chicago w USA) farbowane są na zielono. Kolor zielony, to nie tylko kolor koniczyny. Irlandia nazywana jest Szmaragdową Wyspą, ze względu na łagodny klimat, który sprawia, że przez okrągły rok roślinność jest tam zielona.

Uczniowie naszej szkoły również uczcili Świętego Patryka. 17 marca wypada w tym roku w niedzielę, więc już wcześniej , w czwartek , przyszli do szkoły ubrani na zielono, a ze szkolnej gazetki i na lekcjach zapoznali się z faktami z życia Świętego Patryka.

Alina Matusz

Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!

Początek kalendarzowej wiosny stał się świetną okazją do pożegnania dotychczas królującej zimy. Maszerując w barwnym i dosyć głośnym korowodzie,  uczniowie przepędzili Panią Zimę i z

Czytaj dalej

Rekolekcje

W dniach 19-20 marca mieliśmy przyjemność gościć na Górze św. Anny. Były to dwa dni nie tylko rekolekcji szkolnych, ale również poszerzania wiedzy o najbliższej

Czytaj dalej